13grudzień2012

Ciekawostki

Autor: admin. Kategorie: .

PIŁKA NOŻNA – niezwykle popularna dyscyplina sportu w Turcji. Do najsłynniejszych drużyn należą: Fenerbahçe, Galatasaray i Beşiktaş. Podczas meczów tych drużyn, ruch na ulicach praktycznie zamiera, a to co się dzieje po zwycięstwie danej drużymy można porównać do fety po zwycięstwie dumy Katalonii czyli Barcelony. Turcy potrafią świętować do późnych godzin nocnych, jeżdżąc w kółko po ullicach, z flagami swoich drużyn, robiąc przy tym dużo hałasu. Jednak nie tylko mężczyźni są wielkimi fanami piłki nożnej. Władze zespołu Fenerbahçe postanowiły ukarać swoich kibiców za zamieszki po spotkaniu z Szachtarem Donieck, nie wpuszczając fanów, a dokładnie mężczyzn, na kolejny mecz. Ostatecznie na stadion wpuszczano tylko kobiety z dziećmi do 12 roku życia. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, bo mecz przeszedł już do historii futbolu światowego, a samych pań – kibicek było podnad 41 tysięcy. Doping i atmosfera na meczu były niesamowite.

Flaga klubowa Fenerbahçe

MECZETY – podobno Turcja jest krajem, gdzie meczetów jest najwięcej na świecie. Można je spotkać w najdziwniejszych miejscach: w górach, przy przystankach autobusowych, czy nawet obok dyskotek w największych kurortach Turcji. W samej Alanyi jest ich kilkadziesiąt. Mimo że Turcja to kraj świecki to jednak 98% stanowią muzułmanie, dlatego też podczas wakacji, należy pogodzić się z faktem, że muezzin (osoba nawołująca do modlitwy) będzie nawoływał 5 razy dziennie wiernych do modlitwy, zaczynając o wschodzie słońca. Każdy ciekawski turysta z pewnością będzie chciał zwiedzić taki meczet. Można to zrobić na wycieczce lub na własną rękę, pamiętając jednak o odpowiednim ubiorze (szczególnie panie powinny mieć się na baczności, czyli zakryte włosy, żadnych bluzek na ramiączkach i odkrytych kolan), a także uszanować prywatność osób modlących się i nie robić im zdjęć.

Meczet

OKO PROROKA – można nazwać to talizmanem, które chroni przed złym spojrzeniem. Każdy Turek czy pilot wycieczki zna kilka historii związanych z tą rzeczą. Oprócz swoich powiedzmy, magicznych mocy jest to bardzo gustowny prezent czy souvenir dla bliskich i znajomych. W Turcji oko proroka jest praktycznie widoczne na każdym kroku, zaczynając od breloczka, poprzez hotelowe lobby czy chodniki na mieście, a kończąc na ogromnym oku wymalowanym na tyle ciężarówki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

WARZYWA I OWOCE – Turcja jest samowystarczalnym krajem jeśli chodzi o żywność. 1/3 społeczeństwa zatrudniona jest w rolnictwie ale nie ma się co dziwić bo klimat temu sprzyja. Nawet lecąc samolotem nad Turcją można zauważyć całą masę szklarni. Turcja jest jednym największych producentów: soczewicy, cebuli, buraków cukrowych, pomidorów, arbuzów, jabłek, winogron i oliwek. Tak pysznych ogórków i pomidorów nie ma nigdzie indziej na świecie. Co ciekawe, znakiem rozpoznawczym Antalyi jest pomarańcza, Side granat, a Alanyi najsłynniejsze banany, o których słodkości krąży już legenda.

Jedzenie w Turcji

Jedzenie w Turcji

 

ORZECHY – raz spróbować i już nie można przestać. Turcja to również światowy potentat w produkcji: orzeszków pistacjowych, orzechów włoskich, laskowych, a także słonecznika.

Jedzenie w Turcji

TOPAS – w potocznej mowie TOFASZ, czyli autko wybudowane na bazie fiata 124, produkowane przez 16 lat z małymi przerwami. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów tureckich. Niezależnie od wieku właściciela, jest to ogromny powód do dumy. Auto  jest przerabiane na różne sposoby, często obniżone, na chromowanych alufelgach, z super nagłośnieniem. Co ciekawe nawet 20 letni TOFASZ, może kosztować w przeliczeniu nawet 20 tysięcy złoty. W zdecydowanej większości są to auta z instalacją gazową.TOPAS

 

 

BENZYNA – Turcja wraz z Norwegią corocznie plasują się na pierwszych dwóch miejscach pod względem cen benzyny. Zarówno w jednym jak i drugim kraju benzyna kosztuje prawie 9 złotych, a czasami nawet przekracza tę kwotę. Skąd takie ceny w Turcji? Jako, że Turcja ma jeszcze nieuregulowany system podatkowy, jest to jedyny sposób wymyślony przez rząd aby te podatki ściągnąć z obywateli.

INSTALACJE GAZOWE – najwięcej na świecie zamontowanych instalacji gazowych jest właśnie w Turcji, a jedyne kraje, które przebijają cenę litra gazu w Turcji to Szwecja i Dania. Tak czy inaczej za litr gazu trzeba zapłacić ponad 1 euro. Pod względem ilości stacji LPG Turcja posiada ich prawie 7000, Polska 6800, a Niemcy 5900.

0